Dlaczego turyści wyjeżdżający do Stanów muszą się rejestrować w ESTA?

Stany Zjednoczone mają ogromnie dużo do zaproponowania jeśli mówimy o atrakcjach turystycznych. Na ich dokładne zwiedzenie i poznanie wszystkich atrakcji należałoby mieć co najmniej kilka miesięcy. Na szczęście dzisiaj osoby planujące się w taką podróż życia udać, mają znacznie prościej niż jeszcze parę lat temu. Do 2019 roku zamierzając wlecieć na terytorium USA podróżnik musiał posiadać wizę wjazdową. A wydanie takiej wiązało się z potrzebą złożenia odpowiedniego wniosku, opłacenia go i wizyty u konsula. I wcale nie było żadnej gwarancji, że ostatecznie taką wizę się dostanie, bo praktycznie wszystko zależało od kaprysu jednego człowieka.

Aktualnie nasz kraj jest obsługiwany w ruchu bezwizowym, co będzie oznaczać że przyjazd do Stanów w celach turystycznych lub medycznych wymaga zgłoszenia w systemie ESTA. Rejestracja tam jest dość łatwa, przede wszystkim wymaga wypełnienia odpowiedniego formularza. Koniecznym warunkiem jest dysponowanie paszportem z elektronicznym chipem, numer dokumentu również jest jednym z elementów zgłoszenia. Uzyskane pozwolenie jest ważne przez okres dwóch lat, i jego dysponent może wielokrotnie w tym czasie jeździć do Stanów Zjednoczonych.

Jeżeli z jakiejś przyczyny wniosek esta do stanów zostanie odrzucony, to w takim przypadku pozostaje standardowe ubieganie się o przyznanie wizy, z rozmową z urzędnikiem konsulatu. Przy składaniu formularza ESTA warto poprosić o pomoc jakiegoś pośrednika. Zweryfikuje on dokładnie składane dokumenty, czy jest z nimi wszystko w porządku, a dodatkowo w przypadku jakiś problemów będzie służyć pełną pomocą i wsparciem.

Recommended Articles